Domů Režim OSS (One Stop Shop)

Režim OSS (One Stop Shop)

02. 08. 2021

V roce 2015 vyšel v platnost režim MOSS, který se týkal obchodníků, nabízejících v ostatních členských státech Evropské unie elektronické služby.  Tento zvláštní režim jednoho správního místa se letos 01. 07. 2021 převedl do nového režimu OSS (One Stop Shop).

Nově do tohoto režimu spadají podnikatelé, kteří nabízejí jak nehmotné produkty (software), tak fyzické zboží koncovým spotřebitelům ve státech EU (většinou e-shopy).

Do OSS nespadají prodejci umění, starožitnictví, použitého zboží, nových dopravních prostředků nebo dodání zboží s instalací a montáží.

Registrace do režimu OSS je dobrovolná a ne všem prodejcům se vyplácí (pokud prodáváte do EU pouze výjimečně, vstup do OSS se Vám zřejmě nevyplatí). Registrovat se mohou pouze plátci DPH nebo identifikované osoby. Hranice je zde stanovená na 10 000 EUR za kalendářní rok a sčítá se dohromady ze všech členských států EU.

Pro prodejce, kteří se již zaregistrovali do režimu MOSS, zůstává vše při starém. Mění se pouze bankovní účet, na který budou odvádět příslušnou DPH.

Při registraci si podnikatel zvolí jeden ze 3 nabízených režimů:

Režim Evropské unie – podnikatelé z ČR, zboží odesílané z ČR

Dovozní režim – podnikatelé se sídlem v ČR, zboží odesílané z jiné země – např. tzv. dropshipping (prodejce zboží nemá fyzicky na svém skladě, objednávky od klientů zasílá rovnou svému výrobci, který je doručí přímo zákazníkovi)

Režim mimo Evropskou unii – podnikatelé se sídlem v jiném členském státě

Při registraci vznikají prodejci tyto povinnosti:

• Jednou za kvartál podat přiznání v režimu OSS, kde bude zohledněno všechno zboží a služby, které prodal koncovým zákazníkům v ostatních členských státech. Toto přiznání se podává elektronicky přes daňový portál a to do konce následujícího kalendářního měsíce. Daň se vypočítá v EUR s kurzem z posledního dne zdaňovacího období.

• Pokud u podnikatele nakoupí koncový zákazník z jiného členského státu, je nutné na fakturu uvést DPH jeho země a tuto daň od něj vybrat.

• Podání nulového daňového přiznání – pokud zaregistrovaný obchodník ve zdaňovacím období neuskuteční žádné plnění (neprodá žádné zboží ani službu), má povinnost podat nulové daňové přiznání.

• DPH v jedné částce odvést českému finančnímu úřadu (v EUR), který ji přerozdělí do dalších zemí. Hlavním administrátorem je Finanční úřad pro Jihomoravský kraj.

Režim jednoho správního místa představuje usnadnění zdanění pro podnikatele, kteří by se jinak museli registrovat k různému DPH v různých státech. V tomto režimu se stačí registrovat ve státě sídla podnikatele a odvádět tak DPH pouze jednomu finančnímu úřadu.

Bára Adamcová
Accounting Consultant Assistant

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.