Domů Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí – další vývoj

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí – další vývoj

18. 08. 2020

Daň z nabytí nemovitých věcí je upravena zákonným opatřením Senátu č. 340/2013 Sb., a od 1.1.2014 nahradila daň z převodu nemovitých věcí. V současné době je projednáváno její zrušení, které bylo navrženo v rámci koronavirových opatření. Výše daně z nabytí nemovitých věcí činí 4 % základu daně a její splatnost je stanovena do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k zápisu vkladu do katastru nemovitostí.

Vládní návrh zákona, který ruší zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, byl schválen Poslaneckou sněmovnou dne 8.7.2020. Tento návrh byl dále postoupen Senátu, který by ho měl projednat nejpozději do 19.8.2020. Pokud by byl návrh schválen, byl by dále postoupen k podpisu prezidentovi a následně vyhlášen ve Sbírce zákonů, čímž by vešel v účinnost.

Rozhodný den je stanoven na 31. 3. 2020

Schválením návrhu zákona by došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to zpětně k 31.3.2020. Daň z nabytí nemovitých věcí by se tudíž neplatila u nemovitostí, u kterých došlo k zápisu vkladu do katastru nemovitostí k 1.12.2019 a později.

Povinnost podávat daňové přiznání a platit daň z nabytí nemovitých věcí je v tuto chvíli odsunuto až do 31.12.2020. Toto opatření bylo schválené v rámci vládního Liberačního balíčku III. Do té doby by měl být vládní návrh zákona, který ruší daň z nabytí nemovitých věcí, přijat.

U nemovitostí, kde došlo k uplynutí lhůty pro podání přiznání i její zaplacení před 31.3.2020, se pro povinnosti u daně z nabytí nemovitých věcí použije zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb.

Změny zákona o daních z příjmů

Součástí návrhu zákona, který ruší daň z nabytí nemovitých věcí, jsou i změny zákona o daních z příjmů. Tyto změny jsou následující:

– prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob ze současných 5 na 10 let u nemovitostí nabytých po 1.1.2021,

– snížení maximálního odpočtu úroků z hypoték ze současných 300 tis. Kč na polovinu a to u hypoték uzavřených od 1.1.2022.

Vládní návrh zákona byl projednán Senátem dne 12.8.2020. Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí prozatím nebylo přijato, Senát vrátil návrh zákona zpět Poslanecké Sněmovně spolu s pozměňovacími návrhy. K projednání zákona dojde pravděpodobně opět v září tohoto roku.

Zuzana Dušilová
Accounting Consultant Assistant

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.