Domů Zálohy pro sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ od 1.1.2017

Zálohy pro sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ od 1.1.2017

05. 01. 2017

Kdo má podnikání jako hlavní činnost, zvýší se mu od 1. 1. 2017 minimální zálohy pro sociální i zdravotní pojištění.

Princip výpočtu pro placení sociálního a zdravotního pojištění se s příchodem nového roku nemění. Sazby zůstávají zachovány. V případě minimálních záloh na zdravotní pojištění činí sazba 13,5 % z poloviny průměrné mzdy a u sociálního pojištění 29,2 % ze čtvrtiny průměrné mzdy. Průměrná mzda se ovšem pro r. 2017 zvýšila na 28 232,00 Kč. Záloha na dobrovolné nemocenské pojištění zůstává pro OSVČ v roce 2017 stejná jako letos.

Všechny OSVČ na hlavní činnost, které platily v roce 2016 minimální měsíční zálohu na zdravotní pojištění, musí novou měsíční zálohu zaplatit již za leden 2017 ( tj. do 8. února 2017). Pokud zdravotní pojištění není uhrazeno včas a ve správné výši, zdravotní pojišťovna naúčtuje penále. Platit zálohy v uvedené výši budou muset také OSVČ, které zahájí v roce 2017 samostatnou výdělečnou činnost. Doporučujeme Vám změnit si případné nastavené trvalé příkazy k úhradě již v lednu, aby nově zvýšená záloha na zdravotní pojištění byla odvedena v únoru 2017 ve správné výši.
Od 1. 1. 2017 dochází zároveň ke změně čísel účtů pro placení zdravotního pojištění u všech zdravotních pojišťoven z důvodu povinnosti převodu účtů zdravotních pojišťoven do České národní banky.

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozlišuje několik čísel účtů v závislosti na místě sídla fyzické osoby, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má čísla dvě a ostatní zdravotní pojišťovny mají pro OSVČ pouze jedno číslo účtu.

‍Co se týče nově zvýšené zálohy na sociální pojištění, tak tato nová záloha se odvádí až za měsíc, kdy byl odevzdán přehled za uplynulý rok. V případě, že přehled o příjmech a výdajích za rok 2016 odevzdáte v únoru 2017, novou měsíční zálohu zaplatíte poprvé až v březnu 2017, konkrétně do termínu 20. 3. 2017.

Jana Škardová
Accounting Consultant Junior

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.