Domů Příspěvek na nájemné od státu pro podnikatele

Příspěvek na nájemné od státu pro podnikatele

23. 03. 2020

Mnoho podnikatelů muselo vzhledem k nařízení vlády omezit chod svých provozoven. Z tohoto důvodu se vláda rozhodla podat jim v pomocnou ruku v podobě úhrady poloviny nájemného. Jednalo by se o podporu v období od 1. dubna do 30. června.

Na takovou podporu dosáhnou veškeří podnikatelé, kterým způsobila pandemie Covid-19 problémy s provozovnou. Ať už museli zavřít provozovnu úplně, či pouze změnit její fungování – př. prodeje přes výdejní okénko, nebo přes e-shop. Jestliže museli odvádět nájem, tak na příspěvek získávají nárok.

Podnikatelé ovšem musejí splnit jednu podmínku – domluvit se s pronajímatelem na snížení nájmu o 30 %. V takovém případě klesne cena nájmu na 70 %, pochopitelně pouze pokud bude pronajímatel souhlasit. Z celkové částky stát uhradí polovinu a na nájemce zbude pouhých 20 % z částky prvotní.

Jakmile projde návrh legislativním procesem (očekáváno je to v následujících dnech), postačí poslat elektronickou žádost ministerstvu obchodu a průmyslu. Taková žádost by měla obsahovat smlouvu o nájmu nebytového prostoru včetně dodatku, kde se pronajímatel zavazuje k 30% slevě na nájmu. Prokázat bude potřeba i výše nájmu před pandemií koronaviru.

Toto opatření bude dobrovolné, a bude záviset pouze na pronajímateli, zda 30 % slevu z nájmu povolí. Dle pravidel Evropské komise bude podpora na jednoho podnikatele maximálně do výše 20 mil. Kč.

Již v dubnu vláda schválila odklad nájmu pro podnikatele. Vznikající dluh v období od 12. března do 30. června bude moci podnikatel splatit do konce letošního roku. V tomto případě musí pronajímateli doložit důvody, proč nemůže řádně splácet. Pozor ale na ostatní poplatky spojené s nájmem – například vodné, stočné, či elektřina se hradit musí, nezávisle na odkladu nájemného.

Bára Adamcová
Accounting Consultant Assistant

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.