Domů Povinné doručování dokumentů správní moci do elektronických schránek na Slovensku

Povinné doručování dokumentů správní moci do elektronických schránek na Slovensku

04. 10. 2016

V České republice jsou všichni podnikatelé již několik let zvyklí na to, že veškerá korespondence zasílaná ze strany státních institucí je doručována elektronicky do datových schránek. Totéž zavádí nyní i na Slovensku s definitivní platností od 1. 1. 2017.

Povinné zřízení elektronických schránek se týká všech právnických osob se sídlem na Slovensku a organizačních složek zapsaných v obchodním rejstříku. Od 1. 8. 2016 byly všechny elektronické schránky podnikatelských subjektů zřízené na portálu www.slovensko.sk aktivovány na režim doručení. A to na základě zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Zákon o e-Governmente). Občané a fyzické osoby – podnikatelé, si mohou v tuto chvíli aktivovat schránku dle svého uvážení, v tuto chvíli je to pro ně zatím nepovinné.

V praxi to znamená, že do těchto elektronických schránek budou doručovány úřední rozhodnutí od orgánů státní moci a to v elektronické podobě. Tato rozhodnutí mají stejný právní účinek jako doručení v listinné podobě. Doručení zprávy bude potvrzováno tzv. doručenkami.

Změna pro elektronické doručování písemností probíhá automaticky a bezplatně v režii Úřadu vlády Slovenské republiky v rámci tzv. přechodného období (1. 8. 2016 -1. 1. 2017). Aktivace elektronické schránky se vykoná automaticky po prvním přihlášení do této schránky na stránkách portálu www.slovensko.sk. Po vypršení přechodného období budou aktivovány i ty schránky, do kterých nebylo vstoupeno v rámci vymezené doby, tj. do 31. 12. 2016.

Co je potřeba pro přihlášení do elektronické schránky?

  • Občanský průkaz s elektronickým čipem a bezpečnostní osobní kód, dále jen „BOK“ (cizinci – doklad o pobytu s elektronickým čipem a BOK). Vydání nového občanského průkazu je zpoplatněno ve výši EUR 4,50
  • Čtečku karet vč. stažení aplikace eID klient a ovladače na čtečku, naleznete v části portálu Na stiahnutie
    Elektronická schránka je automaticky zřízena na jednatele. Ten může udělit přístup i dalším osobám. Pokud je jednatelem zahraniční osoba, musí udělit oprávnění fyzické osobě – občanovi Slovenské republiky, který vlastní občanský průkaz s elektronickým čipem, s tím že si musí zažádat i o bezpečnostní osobní kód (kombinace šesti libovolných číslic). Tento kód je podmínkou pro možnost využívání elektronických služeb s tím, že je možné si o něho zažádat kdykoliv. Bez něho se ale do schránky subjekt nepřihlásí.

Lenka Marholtová
Accounting Consultant Assistant

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.