Domů Plánovaná harmonizace zákona o DPH se směrnicemi EU od 1. 7. 2021

Plánovaná harmonizace zákona o DPH se směrnicemi EU od 1. 7. 2021

26. 08. 2020

Rozšíření režimu jednoho správního místa pro výběr DPH

Ve druhé polovině roku 2021 zřejmě dojde k rozšíření režimu jednoho správního místa. Tento režim se aktuálně týká pouze poskytování elektronických služeb konečným příjemcům v rámci EU. Nově dojde k rozšíření tohoto režimu na poskytování všech přeshraničních služeb, prodej zboží konečným příjemcům v rámci EU a dovoz zboží nízké hodnoty. Do režimu One Stop Shop („OSS“), který nahrazuje režim Mini-One Stop Shop (MOSS), bude možné se registrovat od 1.4.2021. Účinnost novely zákona o DPH, kterou dochází k tomuto rozšíření, byla původně stanovena již na 1.1.2021. Z důvodu pandemie koronaviru se však Evropská komise rozhodla posunout toto datum až na 1.7.2021.

Prodej zboží na dálku

Používaný pojem „zasílání zboží“ se nově změní na „prodej zboží na dálku“ a bude obecně zdaňován v zemi spotřeby. Podle současné právní úpravy je zasílání zboží zdaněno v zemi spotřeby v případě, kdy hodnota zboží překročí v příslušném a bezprostředně předcházejícím kalendářním roce limit stanovený členským státem, do kterého je zboží zasíláno. Od 1.7.2021 se limity členských státu pro zasílaní zboží zruší. Zároveň odpadne povinnost prodejců zboží do jiných členských států se registrovat v členských státech, do kterých je zboží zasíláno. Pro účely prodeje zboží na dálku bude stačit registrovat se na online portálu finanční správy a jeho prostřednictvím podávat přiznání a platit DPH v zemi spotřeby.

Poskytování služeb a dovoz zboží nízké hodnoty

Režim One Stop Shop se zároveň rozšíří na poskytování veškerých služeb do jednotlivých členských států (JČS) konečným uživatelům. Další rozšíření se týká dovozu zboží nízké hodnoty (do 150 EUR) a to včetně prodeje prostřednictvím internetových rozhraní a platforem. Provozovatelům elektronických rozhraní a platforem dále přibude povinnost vést evidenci o veškerých uskutečněných plněních na elektronické platformě. Důvodem je zavedení právní fikce dodání zboží platformě a následně platformou konečnému zákazníkovi. Jedno plnění je tímto rozděleno na dvě samostatná plnění, přičemž přeprava je přiřazena k dodání zboží konečnému zákazníkovi.

Výjimka pro transakce do 10 000 EUR ročně

Novela zákona o DPH zároveň počítá s určitou úlevou pro menší podnikatele. Povinnost odvádět DPH v zemi spotřeby se nebude týkat těch prodejců zboží a poskytovatelů digitálních služeb, u nichž hodnota přeshraničních plnění nepřesáhne 10 000 EUR ročně. Tito podnikatelé budou moci uplatňovat pravidla pro DPH používaná v tuzemsku.

Zuzana Dušilová
Accounting Consultant Assistant

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.