Domů Odklad splátek úvěrů a hypoték – opatření na podporu nejen podnikatelům COVID-19

Odklad splátek úvěrů a hypoték – opatření na podporu nejen podnikatelům COVID-19

14. 04. 2020

Odklad splátek úvěrů a hypoték – opatření na podporu nejen podnikatelům

COVID-19

Nejen pro firmy a OSVČ bylo Poslaneckou sněmovnou schváleno další opatření vlády, které má za cíl zmírnit následky pandemie koronaviru. Jedná se o odklad splátek úvěrů a hypoték a to na dobu 3 či 6 měsíců od dubna 2020 dále. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských, podnikatelských či hypotečních úvěrů.

Požádat o odložení splátek bude možné u úvěrů, které byly sjednány i čerpány před 26.3.2020, přičemž u hypoték bude možné splácení přerušit i v případě, že smlouva byla uzavřena před 26.3.2020, ale k načerpání peněz z hypotéky došlo až po tomto datu.

Odložení splátek bude bez poplatků, nicméně dlužná částka se i nadále bude úročit. U úvěrů poskytovaných firmám dojde k pozastavení splácení jistiny, u jednotlivců bude odloženo jak splácení jistiny tak i úroků, ale úročení i tak poběží dál. Tzn. bude potřeba počítat s doplacením jak jistiny, tak i úroků. Znamená to tedy, že pokud klient odložení splátek využije, délka splácení se adekvátně prodlouží o dobu, po kterou bude splácení přerušeno.

Odložení splátek se nevztahuje na kontokorentní a revolvingové úvěry, na operativní leasingy či na kreditní karty. Není možné také odložit splátky u úvěru, u kterých dlužník již před 26.3.2020 měl zpoždění se splátkou delší než 30 dní.

O odložení splátek bude nutné požádat svou banku, kde úvěr čerpáte. Banky by měly mít na svých webových stránkách připraveny formuláře na žádosti o daný odklad splátek. Formuláře obsahují oznámení o odkladu splátek na Vámi zvolenou dobu 3 či 6 měsíců. Do důvodu odkladu je nutné uvést negativní ekonomický dopad pandemie koronaviru. Tento důvod nemusí firma, podnikatel či domácnost bance nijak prokazovat.

V tuto chvíli se ještě čeká na schválení novely Senátem a následně prezidentem ČR. Po jejich odsouhlasení bude možné ihned o odklad splátek svou banku zažádat.

Gabriela Karásková
Accounting Manager

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.