Domů Další patření pro OSVČ COVID-19

Další patření pro OSVČ COVID-19

31. 03. 2020

31.3.2020 AKTUALIZACE – Přímá finanční podpora pro OSVČ

COVID-19

Ministerstvo financí a Finanční správa představili dne 31.3.2020 finální verzi programu přímé podpory pro OSVČ, ekonomicky zasažené šířením koronaviru. Je rozhodnuto, že program bude procesně zaštítěn Finanční správou a jeho cílem je, aby žadatelé získali finanční prostředky již v průběhu měsíce dubna 2020.

Na finanční podporu od státu ve výši 25 000,- Kč měsíčně bude mít nárok OSVČ, která vyplní žádost a zároveň splňuje následující požadavky:

  • jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (tedy např. živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce atd.),
  • jeho podnikatelská činnost je činností hlavní,
  • podnikatelská činnost může být i činností vedlejší, ale pouze v případech, kdy OSVČ měla nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jí byl přiznán starobní důchod, nebo měla nárok na rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně pečovala o potřebnou osobu,
  • OSVČ vykázala v období leden až březen 2020 ve srovnání s obdobím leden až březen 2019 pokles hrubých tržeb alespoň o 10 %. V případě, že podnikatel začal s podnikáním později než v lednu 2019, ke srovnání se použijí první tři měsíce od zahájení jeho podnikání, přičemž nejzazším možným srovnávacím obdobím je prosinec 2019 až únor 2020,
  • OSVČ dosáhl v roce 2019 hrubých příjmů alespoň 180 000,- Kč. V případě, že nepodnikal celý rok, tak v přepočtu alespoň 15 000,- Kč měsíčně.

Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.

Žádost o finanční podporu

Připravovaná žádost bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a také číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána.

Žádosti budou přijímány poštou, prostřednictvím datové schránky, podatelnou či sběrnými boxi umístěných před finančními úřady.

Formulář pro vyhotovení žádosti by měla zveřejnit Finanční správa do 3. dubna 2020.

Vyplácení bonusu

Bonusovým obdobím je období od 12. března do 30. dubna 2020, celková částka za plný počet dnů je tedy 25 000,- Kč.

Přijímání žádostí a následné vyplácení přímé podpory začne Finanční správa poté, co bude dovršen legislativní proces. Ministerstvo financí předpokládá, že by k dokončení legislativního procesu mohlo dojít nejpozději do 12. dubna.

Barbora Hrivíková, Gabriela Karásková
Accounting Consultants

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.