Domů Cestovní náhrady na Slovensku od 1. 12. 2016

Cestovní náhrady na Slovensku od 1. 12. 2016

08. 11. 2016

Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky připravilo nové opatření, na jehož základě došlo ke zvýšení sumy stravného poskytovaného zaměstnancům při tuzemských pracovních cestách. Změny v cestovních náhradách vešly v platnost k 1. 12. 2016 prostřednictvím Opatření č. 309/2016, což znamená, že vyšší stravné dostávají zaměstnanci už v prosinci 2016 a následně v roce 2017.

Pro jednotlivá časová pásma doby strávené na pracovní cestě jsou v návrhu stanoveny následující sumy stravného:

  • pro pásmo 5-12 hodin je stanovena suma stravného ve výši 4,50 EUR,
  • pro pásmo 12-18 hodin je stanoveno stravné ve výši 6,70 EUR,
  • pro pracovní cestu trvající nad 18 hodin je stanovena výše stravného na 10,30 EUR.

Tato změna výše sum stravného ovlivní i další oblasti. Například bude změna ve výši uznatelných nákladů zaměstnavatelů z poskytnutého stravného zaměstnancům nebo změna minimální výše poskytovaných stravenek zaměstnancům.

Dle zákona si může zaměstnavatel do daňových nákladů zahrnout 55% z ceny poskytnutého jídla zaměstnanci. Je ale stanovena maximální hranice, která se odvozuje od výše stravného při pracovní cestě trvající 5-12 hodin. Je stanoveno zákonem, že si zaměstnavatel může do daňových nákladů maximálně zahrnout částku ve výši 55% ze stravného poskytovaného v rámci tohoto časového pásma. Ve výsledku to tedy znamená, že si nově budou moci zaměstnavatelé zahrnout do daňových nákladů maximálně částku 2,48 EUR.

Dalším bodem, který je změnou výše stravného ovlivněn, je minimální hodnota stravenek. Ze zákona musí hodnota stravenky být minimálně ve výši 75% sumy stravného poskytovaného při pracovní cestě trvající 5-12 hodin. Se změnou stravného se tedy bude jednat o částku 3,38 EUR.

Veronika Kahounová
Accounting Consultant Assistant

Ekonomika firmy na jednom místě a digitálně

Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.

Účetnictví a reporting

Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i samotným vedením účetnictvím, nebo doplníme vaši interní účtárnu.

Zjistit více

Mzdy a personalistika

Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.

Zjistit více

Poradenství a daně

Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.

Zjistit více
Prozkoumat možnosti digitalizace

Rozhodněte se pro změnu. My najdeme řešení

Propojujeme externí a interní účetnictví

Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?

Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.

My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.

Digitalizujeme korporáty i start-upy

Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:

• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.

Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.

Rozjedeme to rychleji, než byste čekali!

Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.

1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.

Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.