Účetnictví je celoživotní vzdělávání

Jarču Kačalkovou bavilo účetnictví už na střední škole. Má ráda čísla, vyhovuje jí neustálý pohyb a fakt, že nemůže stagnovat. Jak zvládá pracovat až z Ostravy a má nějaké tajně vysněné povolání?

Jarčo, jak dlouho jsi v E-Cons?
Tři a půl roku. Nastupovala jsem na účetní juniorskou pozici a zhruba po roce a půl jsem se stala seniorem.

Ty jsi nejmladší senior, který u nás kdy byl. Jak se to stalo?
Protože jsem jednoduše dobrá (smích). Ale je tu určitě ještě i druhý fakt a to ten, že místo studia na vysoké škole jsem již nabírala praxi a ušetřila tím vlastně 5 let.

Jaká byla tedy tvá cesta k seniorce účetního střediska?
Teď zpětně mohu říct, že opravdu náročná. Před nástupem do E-Cons jsem pracovala ve dvou společnostech vždy v interní účtárně. Naučila jsem se spoustu věcí, ale pořád jsem cítila, že to není ono, že nejsem ve 100% zápřahu a že je to málo. Začala jsem si tedy po 4 letech hledat práci v outsourcingu, až jsem narazila na společnost, u které jsem si řekla "tam chci pracovat". Když jsem nastoupila, tak najednou, jako by všechny mé znalosti z předchozích zaměstnání byly pryč, zhruba 2/3 z toho, co umím nyní, jsem se naučila až zde v E-Cons. A až pak jsem se mohla stát seniorem.

Jak vypadá tvůj pracovní den, když máš kolegyně vzdálené téměř čtyřista kilometrů?
Od toho běžného se příliš neliší. Jsem sama doma a nemám kolem sebe kolegy. Když tedy něco potřebuju, musíme si zkrátka zavolat. Pracovní dobu mám volnější, což může být výhoda i nevýhoda. Když pracuju večer, vím, že už se kolegyním nedovolám.

Není překážkou pracovat pro pražskou firmu z Ostravy?
Sama podstata dnešního účetnictví je práci na dálku vlastně nakloněná. Téměř vše mám v elektronické podobě a je jedno, kde právě sedím. Pracovala jsem třeba i týden z Chorvatska. Něco jiného jsou ale schůzky s klienty, kde je osobní kontakt velmi důležitý.

Když pracovní den skončí, co ráda děláš?
Nejradši chodím cvičit do fitka a trávím čas s rodinou třeba v bazénu nebo na výletech.

Jaký je rozdíl mezi životem v Praze a v Ostravě?
Rozhodně je to v Ostravě klidnější. Odpadá hektický způsob života a to mi více vyhovuje.

Jsi senior, což je téměř ta nejvyšší pozice. Můžeš se posouvat dál?
V účetnictví se toho stále tolik mění z hlediska legislativy, že se stále dál vzdělávám. Nelze všechno obsáhnout a myslet si, že je člověk profesně "hotový". Je to celoživotní proces a stálé učení.

To se ti líbí.
Naprosto. Jsem stále v pohybu a nestojím na místě. To byl jeden z důvodů, proč jsem také odešla z předchozí práce. V outsourcingu se setkávám s mnohem větší paletou případů. A celkově mi vyhovuje práce s čísly.

Jarčo, poslední otázka. Kdyby sis měla vybrat úplně jinou práci, která by tě také bavila, jaká by to byla?
Chtěla bych míchat koktejly v nějakém baru na pláži!

Tak to je skvělá profese! Jarčo, díky moc za rozhovor.
Já taky děkuju.

Jaroslava Kačalková, Senior Accounting Consultant

Petr Pavlíček, Gábina Míšková

Sdílejte tento článek

Pokud se vám náš článek líbí, podělte se o něj i s jinými.