Pracuju na tom, abych byla juniorem

Eliška pracuje v E-Cons už nějaký ten rok, stíhá u toho studovat a milovat všechno, co souvisí s anglickou historií, do toho všechno plánuje v létě postoupit na vyšší pozici. Přečtěte si, co se jí na E-Cons líbí, a jakou knížku četla rok a půl.

Eliško, co máš ráda na účetnictví?
Tu různorodost. Je to občas taková detektivní práce. Jsou tam různé věci, každá firma je jiná (klient), takže i to mě baví, že to jakoby není pořád jedno a to samé. Že člověk zpracovává pět, deset firem nebo i víc. Tak není každá firma stejná. Někde musíme pořizovat ještě doklady papírově, ale převážná část je v elektronické podobě, což se mi taky tady líbí, že to tu jde do jednadvacátého století.

Jsi jednou z nejpilnějších našich účetních, protože stíháš školu a práci. Jak se se to dá vlastně zvládnout?
Mám zkrácený úvazek, protože mám školu většinou pátky, takže moje pracovní dny jsou pondělí až čtvrtek.

A v kolikáťáku jsi?
Ve třeťáku, končím vlastně letos a studuju Účetnictví a finanční řízení podniku v Českých Budějovicích.

V kolikáťáku jsi sem vlastně nastoupila?
Když jsem měla prvák za sebou.

Kdybys to měla zhodnotit, pomohla ti ta praxe ve studiu?
Asi i jo. Ve škole se při zkouškách snažím aplikovat, co jsem se naučila v praxi a obráceně. A vše se to, minimálně v rámci účta, spojuje, což je fajn. 12 Tedy snaha je (smích).

Proč vlastně pracuješ v Praze a studuješ v Českých Budějovicích?
Pocházím z jižních Čech, takže když jsem se po prvním neúspěchu rozhodovala, že to chci zkusit znovu, tak mě v okolí Prahy nezaujala žádná škola, která by měla dálkové studium, anebo bych tam musela nějak dojíždět.

Kdybys měla popsat, co je podstatou toho, že tu jsi?
Líbí se mi ten způsob práce tady. Že nás učí kolegyně a nikdo ti neřekne, nabrali jsme tě na asistentku a na věky věků budeš asistentka, dokud se nějaká juniorka nevyšoupne, nebo neodejde. Tady člověk může myslet na to, že se bude chtít rozvíjet, může jít dál. Takže já prostě už pracuju třeba na tom, abych byla juniorem.

A kdy si myslíš, že by se to mohlo uskutečnit?
Pokud splním dané cíle z kompetenčního hodnocení a zvládnu to se školou, tak do léta.

Počkej, co je to kompetenční hodnocení?
Kompetenční hodnocení je vlastně hodnocení, kdy si sedneme s lidmi na zakázkách, na kterých spolupracuju s Gabčou (Gabriela Karásková, vedoucí účetního střediska) a všichni ohodnotí moji práci, já ohodnotím také svou práci a následně to procházíme a diskutujeme. Aby člověk byl juniorem u nás musí mít ty znalosti a dovednosti a až poté mu řeknou, jo teď jsi junior. Takže, já jsem se stala A3 a ve chvíli, kdy jsem se stala A3, tak jsem přemýšlela nad tím, jak se stanu juniorem. Takže to není, jo teď ses stala juniorem, takže se to musíš za dva, tři měsíce doučit, ale člověk se jím stane, až když má znalosti a schopnosti přesvědčit ostatní v týmu.

A to se ti líbí.
Jo.

Eliško, určitě to musí být náročné dát dohromady školní a pracovní povinnosti, řekni mi, kde se nejlépe odreaguješ?
Ráda trávím čas s přáteli … Za poslední dobu jsem nejradši, když vytáhnu holky někam na víno na drink. Mám ráda jógu a ráda si čtu knížky.

A jaké?
Detektivky a historické, Tudorovce například. Mám hodně načtenou Alžbětu I. A teď jsem dočetla i Marii Stuartovnu, v životě jsem nečetla tak dlouho knížku (smích). I na seriál Tudorovce se ráda podívám a celkově mě ta Anglie zajímá.

Co máš na Anglii ráda?
Když jsem tam byla před dvěma lety, bála jsem se, že budu zklamaná, že budu mít strašná očekávání ale moje očekávání byla předčená. Bylo to krásné. Ty parky, co tam mají, plno zeleně, památky fajn, ty lidi.

Kdybys měla říct jednu věc, která ti vyvstane na mysl, když se řekne Anglie.
Westminsterské opatství. Ona tam je pohřbená Alžběta I. Těším se, že se tam někdy podívám znovu. Zajímavý byl Tower, on dneska vypadá úplně jinak, jsou tam ty korunovační klenoty a to byl také zážitek, šla jsem tam v dobrý čas, kdy tam nebylo moc lidí. Zvládla jsem kolem nich projít asi čtyřikrát, ono je to vnímané hlavně jako věznice, ale dříve tam probíhaly královské korunovace.

To jsem nevěděl.
Právě, ono to až od 16. století byla věznice.

Eliško, vidím, že skutečně nezahálíš a máš spoustu zájmů, přeju ti, aby i tvoje kariéra byla tak bohatá! Měj se pěkně.
Díky moc.

Eliška Adamcová, Accounting Consultant Assistant

Petr Pavlíček

Sdílejte tento článek

Pokud se vám náš článek líbí, podělte se o něj i s jinými.